ENSCHEDE, Jazzpodium de Tor, vrijdagavond 17 april 2026. Concert door het Barend Middelhoff Kwartet met Barend Middelhoff (tenorsaxofoon), Anton Goudsmit (gitaar), Joris Teepe (contrabas) en Joost Kesselaar (drums). Programma: “Oude Liefde Roest Niet”

Toen tenorsaxofonist Barend Middelhoff in 1998 van Amsterdam naar Parijs vertrok kwam er een einde aan de samenwerking met de diverse groepen waarvan hij deel uit maakte zoals The Houdini’s, het Trio Engels/Middelhoff/De Wijs en Corrie en de Grote Brokken. Van Parijs verhuisde hij naar Bologna waar hij nu al sinds twee decennia woont, en lesgeeft aan de jazz-afdeling van het “Conservatorio GB Martini”.

Met zijn eigen Barend Middelhoff Kwartet nam hij een laatste album op in 1997 (‘The River’). Samen met Anton Goudsmit, Joris Teepe en Joost Kesselaar toerden ze in de jaren negentig in Nederland, Europa, maar ook in New York waar het eerste album (‘Soil’) werd opgenomen. Vorig jaar pakten ze de draad weer op met een korte tournee en stonden ze bijvoorbeeld op 17 oktober 2025 in het Muziekhuis in Utrecht. Recensent van dat concert Cyriel Pluimakers constateerde dat de tijd zijn werk heeft gedaan en de muzikanten niet meer zo jong ogen als eind vorige eeuw, maar dat ze sindsdien vele kilometers gemaakt en hun rijpheid is toegenomen.

Dat beloofde veel voor het concert van afgelopen vrijdag in De Tor. Het kwartet trad er al eerder in 1994 en 1997 op. In 2000 was Middelhoff in De Tor met John Engels (drums) en Carlo de Wijs (Hammondorgel) en in 2003 met een internationaal kwintet uit Frankrijk met Matthieu Chazarenc (drums), Diego Imbert (bas), Denis Leloup (trombone), Olivier Ker Ourio (mondharmonica). De laatste keer dat we hem in De Tor zagen was 12 oktober 2012 met Joost Kesselaar en Paul Barner (bas) in een programma rond de muziek van Gershwin. Joost Kesselaar en Anton Goudsmit zagen wel al regelmatig (meer dan twintig keer) optreden in De Tor, Joris Teepe tot 2014 (meer dan tien keer) ook regelmatig, maar door zijn verblijf in de VS daarna nog maar een keer, in 2023, dat was een gedenkwaardig optreden met John Engels (drums) en Benjamin Herman (altsax).

Het optreden van afgelopen vrijdag was gevarieerd. De eerste set begon met Unison Party van Barend Middelhoff zelf. Het nummer zette meteen de hoge maatstaf voor de kwaliteit van het optreden. Het was ‘echte jazz’ met mooi samenspel en een evenwichtige sound, waar de klasse vanaf droop. De hoofdmoot was voor Barend, maar de overige muzikanten kregen ook voldoende ruime voor hun eigen inbreng. Garota do Sul (Girl from the South) was een nummer van Joris Teepe met een relaxte Braziliaanse sound, de rustige standard Autumn in New York van Vernon Duke bevatte een mooie solo van Anton Goudsmit. Weer dynamischer was het door de in 2020 overleden saxofonist Steve Grossman – Barend Middelhoff werkte met hem samen in Bologna- geschreven Extemporaneous. Het laatste nummer van de eerste set was het evenwichtige Stars on Friday van Middelhoff zelf.

De tweede set werd gestart en afgesloten met nummers – als vanouds wilde hij weten of het publiek het nog naar zijn zin had- van Anton Goudsmit: Paleis de Nola en The Baron’s. Nummers van Middelhoff waren Fair Play, een rustiger nummer waarin eerst Anton en daarna Barend zich helemaal konden uitleven, en Cause of the Sequence, een complexe nieuwe compositie, die tweemaal opnieuw werd ingezet om het tempo exact goed te krijgen. Daarna volgde weer een standard uit het American Songbook Namely You, en de toegift was Crazeology van Benny Harris, een snel nummer, voor het eerst opgenomen in 1946 en later gecoverd (in 1956) door Hank Mobley.

Voor de echte jazzliefhebber was het genieten afgelopen vrijdag. Ik zou het optreden typeren met de beroemde slogan uit de Grolsch-reclame van vroeger: vakmanschap is meesterschap. In haar nieuwe reclamecampagne (zie Dagblad Tubantia van 16 april) gaat ook Grolsch weer terug naar de oude waarden (authenticiteit en karakter), inclusief het karakteristieke geluid van de ‘plop’ van de beugelfles. De opkomst was afgelopen vrijdag enigszins teleurstellend, maar net zoals de echte bierkenners trouw blijven aan het Twentse merk Grolsch, wisten de echte jazzkenners vrijdagavond hun weg wel te vinden naar het Barend Middelhoff Kwartet